Description
One Light Table Lamp from the Fluted Spire collection in Gilded Iron finish
Fluted Spire Large Table Lamp in Gilded Iron with Natural Paper Shade
Fluted Spire Large Table Lamp in Gilded Iron with Natural Paper Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Fluted Spire |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 19.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Traditional |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | Gilded Iron |
| manufacturer glass | 13" X 17" X 10" Natural Paper |
| width | 17.00in |
| height | 31.50in |
| UPC | 756808981071 |
| SKU | Visu-CHA 8906GI-NP |