Description
One Light Table Lamp from the Fluted Spire collection in Crystal finish
Octagonal Spire Large Table Lamp in Crystal with Natural Paper Shade
Octagonal Spire Large Table Lamp in Crystal with Natural Paper Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Fluted Spire |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 26.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| notes | French Wired |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table |
| finish | Light |
| style | Crystal |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | Crystal |
| manufacturer glass | 13" X 17" X 10" Natural Paper |
| width | 17.00in |
| height | 31.50in |
| UPC | 756808024327 |
| SKU | Visu-CHA 8951CG-NP |