Description
One Light Table Lamp from the Fluted Spire collection in Crystal finish
Octagonal Spire Medium Table Lamp in Crystal with Natural Paper Shade
Octagonal Spire Medium Table Lamp in Crystal with Natural Paper Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Fluted Spire |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 13.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| notes | French Wired Cannot be Placed in Direct Sunlight |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table |
| finish | Light |
| style | Crystal |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | Crystal |
| manufacturer glass | 11" X 13.5" X 9" Natural Paper |
| width | 13.50in |
| height | 25.00in |
| UPC | 756808006958 |
| SKU | Visu-CHA 8950CG-NP |