Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Fluted Spire |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 13.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| notes | French Wired Cannot be Placed in Direct Sunlight |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Table |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Crystal |
| manufacturer glass | 11 x 13.5 x 9 Linen |
| width | 13.50in |
| height | 25.00in |
| UPC | 756808065542 |
| SKU | Visu-CHA 8950CG-L |