Description
One Light Table Lamp from the Fluted Spire collection in Aged Iron finish
Fluted Spire Large Table Lamp in Aged Iron with Natural Paper Shade
Fluted Spire Large Table Lamp in Aged Iron with Natural Paper Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Fluted Spire |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 19.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Traditional |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | Aged Iron |
| manufacturer glass | 13" X 17" X 10" Natural Paper |
| width | 17.00in |
| height | 31.50in |
| UPC | 756808377515 |
| SKU | Visu-CHA 8906AI-NP |