Description
One Light Table Lamp from the Evoke collection in Alabaster finish
Evoke Large Table Lamp in Alabaster with Linen Shade
Evoke Large Table Lamp in Alabaster with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Evoke |
| designer | Kelly Wearstler |
| weight | 21.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Alabaster is a Natural Stone Variations in Color and Texture are Expected |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Light |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Alabaster |
| manufacturer glass | 13 x 18 x 12.25 Linen |
| width | 18.00in |
| height | 30.25in |
| UPC | 756808034999 |
| SKU | Visu-KW 3040ALB-L |