Description
One Light Display Lamp from the Estelle collection in Polished Nickel finish
Estelle Display Lamp in Polished Nickel
Estelle Display Lamp in Polished Nickel
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Estelle |
| designer | Alexa Hampton |
| weight | 6.00lb |
| extension | 16.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| notes | Lamp Adjusts Vertically Art Not Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Accent Lamps |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| glass | Metal |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| width | 15.50in |
| height | 22.25in |
| length | 16.00in |
| UPC | 756808110921 |
| SKU | Visu-AH 3500PN |