Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Elsie |
| designer | kate spade new york |
| weight | 4.00lb |
| bulb wattage | 2.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Rechargeable |
| light source | LED |
| lumens | 250.00lm |
| notes | UL Only Rechargeable Custom LED Lightsource Included |
| type | Table Lamps |
| finish | Cream/Beige |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Cream |
| manufacturer glass | 8.75 x 8.75 x 5.75 Linen |
| width | 8.75in |
| height | 12.25in |
| UPC | 756808133852 |
| SKU | Visu-KS 3008CRE-L-CL |