Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Elle |
| designer | Suzanne Kasler |
| weight | 6.00lb |
| extension | 22.25in |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Polished Nickel |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Polished Nickel and Black Rattan |
| manufacturer glass | 10 x 11.25 x 9 Linen |
| canopy | 3.5 x 5.5 Rectangle |
| width | 16.75in |
| height | 17.25in |
| UPC | 756808083577 |
| SKU | Visu-SK 2556PN/BRT-L |