Description
Two Light Table Lamp from the Elena collection in Denim Porcelain finish
Elena Large Table Lamp in Denim with Linen Shade
Elena Large Table Lamp in Denim with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Elena |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 12.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Table |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Denim Porcelain |
| manufacturer glass | 14 x 16 x 13 Linen |
| width | 16.00in |
| height | 31.00in |
| UPC | 756808046671 |
| SKU | Visu-TOB 3655DM-L |