Description
One Light Floor Lamp from the Dulcet collection in Bronze finish
Dulcet Medium Pharmacy Floor Lamp in Bronze with Bronze Shade
Dulcet Medium Pharmacy Floor Lamp in Bronze with Bronze Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Dulcet |
| designer | Kelly Wearstler |
| weight | 32.00lb |
| extension | 17.25in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Bronze |
| manufacturer glass | Bronze Bronze |
| width | 15.00in |
| height | 43.50in |
| length | 17.25in |
| UPC | 756808034746 |
| SKU | Visu-KW 1240BZ-BZ |