Description
One Light Floor Lamp from the Dulcet collection in Antique-Burnished Brass finish
Dulcet Medium Pharmacy Floor Lamp in Antique-Burnished Brass with Antique-Burnished Brass Shade
Dulcet Medium Pharmacy Floor Lamp in Antique-Burnished Brass with Antique-Burnished Brass Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Dulcet |
| designer | Kelly Wearstler |
| weight | 32.00lb |
| extension | 17.25in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Pharmacy-Floor |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Antique-Burnished Brass |
| manufacturer glass | Antique Burnished Brass Antique Brass |
| width | 15.00in |
| height | 43.50in |
| length | 17.25in |
| UPC | 756808034722 |
| SKU | Visu-KW 1240AB-AB |