Description
Two Light Wall Sconce from the Dresser collection in Polished Nickel finish
Dresser Long Glass Rod Light in Polished Nickel with Frosted Glass Liner
Dresser Long Glass Rod Light in Polished Nickel with Frosted Glass Liner
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Dresser |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 10.00lb |
| extension | 3.50in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | T10 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Cylindrical / Linear |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| glass | Frosted |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | Frosted Glass |
| canopy | 5 x 18 Rectangle |
| width | 5.00in |
| height | 18.00in |
| UPC | 756808988667 |
| SKU | Visu-TOB 2141PN-FG |