Description
One Light Table Lamp from the Dover collection in Gild finish
Dover Table Lamp in Gild with Linen Shade
Dover Table Lamp in Gild with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Dover |
| designer | AERIN |
| weight | 10.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Gild |
| manufacturer glass | 13 x 18 x 13 Linen |
| width | 18.00in |
| height | 34.75in |
| UPC | 756808970440 |
| SKU | Visu-ARN 3002G-L |