Description
One Light Floor Lamp from the Dover collection in Gild finish
Dover Floor Lamp in Gild with Linen Shade
Dover Floor Lamp in Gild with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Dover |
| designer | AERIN |
| weight | 18.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Gild |
| manufacturer glass | 18 x 21.5 x 13 Linen |
| width | 21.50in |
| height | 63.50in |
| UPC | 756808015417 |
| SKU | Visu-ARN 1002G-L |