Description
One Light Floor Lamp from the Dover collection in Burnished Silver Leaf finish
Dover Floor Lamp in Burnished Silver Leaf with Linen Shade
Dover Floor Lamp in Burnished Silver Leaf with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Dover |
| designer | AERIN |
| weight | 18.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Burnished Silver Leaf |
| manufacturer glass | 18 x 21.5 x 13 Linen |
| width | 21.50in |
| height | 63.50in |
| UPC | 756808023368 |
| SKU | Visu-ARN 1002BSL-L |