Description
LED Wall Sconce from the Dot collection in Matte Black finish
Dot 16`` Articulating Wall Light in Matte Black
Dot 16`` Articulating Wall Light in Matte Black
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Dot |
| designer | Peter Bristol |
| weight | 19.00lb |
| extension | 50.75in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 25.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Dedicated |
| light source | LED |
| lumens | 1900.00lm |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Matte Black |
| canopy | 2.5 x 13.25 Oval |
| width | 16.25in |
| height | 28.00in |
| UPC | 756808035309 |
| SKU | Visu-PB 2020MBK |