Description
One Light Swing Arm Wall Sconce from the Dorchester3 collection in Antique-Burnished Brass finish
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Dorchester3 |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 5.00lb |
| extension | 22.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Antique-Burnished Brass |
| manufacturer glass | 5 x 11 x 8.25 Linen |
| canopy | 2.25 x 4.5 Rectangle |
| width | 19.25in |
| height | 15.00in |
| UPC | 756808108799 |
| SKU | Visu-CHD 5101AB-L |