Description
One Light Swing Arm Wall Sconce from the Dorchester Swing Arm collection in Polished Nickel finish
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Dorchester Swing Arm |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 8.00lb |
| extension | 24.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only ???EFC DESIGNS |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | 6 x 10 x 8 Silk |
| canopy | 2.5 x 4 Rectangle |
| width | 20.00in |
| height | 27.00in |
| UPC | 756808089135 |
| SKU | Visu-CHD 5102PN-SC |