Description
One Light Swing Arm Wall Lamp from the Dorchester Swing Arm collection in Polished Nickel finish
Dorchester Double Backplate Swing Arm in Polished Nickel with Black Paper Shade
Dorchester Double Backplate Swing Arm in Polished Nickel with Black Paper Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Dorchester Swing Arm |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 8.00lb |
| extension | 24.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Polished Nickel |
| style | Traditional |
| glass | Black |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | 6 x 10 x 7 Black |
| canopy | 2.5 x 4 Rectangle |
| width | 20.00in |
| height | 27.00in |
| UPC | 756808983792 |
| SKU | Visu-CHD 5102PN-B |