Description
One Light Wall Sconce from the Dorchester Picture Light collection in Polished Nickel finish
Dorchester 8`` Picture Light in Polished Nickel
Dorchester 8`` Picture Light in Polished Nickel
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Dorchester Picture Light |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 3.00lb |
| extension | 9.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | T10 |
| bulb base | E26 |
| notes | Portable: Switch on Cord 12 From Fixture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Picture Lights |
| finish | Polished Nickel |
| style | Traditional |
| glass | Metal |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | 8 x 3.5 x 2 |
| canopy | 2.5 x 4.5 Rectangle |
| width | 8.00in |
| height | 4.50in |
| UPC | 756808851046 |
| SKU | Visu-CHD 5117PN |