Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | dauphine |
| designer | Visual Comfort |
| weight | 6.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| notes | French Wired |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Gilded Iron |
| manufacturer glass | 13.5 x 16 x 12.5 Linen |
| width | 16.00in |
| height | 31.50in |
| UPC | 756808084284 |
| SKU | Visu-S 3401GI-L |