Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | dauphine |
| designer | Visual Comfort |
| weight | 12.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| notes | French Wired |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Floor |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Gilded Iron |
| manufacturer glass | 17.5 x 18.5 X 12.5 Linen |
| width | 18.50in |
| height | 54.00in |
| UPC | 756808089623 |
| SKU | Visu-S 1400GI-L |