Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Danube |
| designer | Barbara Barry |
| weight | 9.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Table |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Rosewater |
| manufacturer glass | 15 x 16 x 13 Linen |
| width | 16.00in |
| height | 28.75in |
| UPC | 756808060356 |
| SKU | Visu-BBL 3120RSW-L |