Description
One Light Chandelier from the Cynara collection in Matte Black finish
Cynara Medium Chandelier in Matte Black and Gild
Cynara Medium Chandelier in Matte Black and Gild
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Cynara |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 24.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Metal Shade |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Black |
| manufacturer finish | Matte Black |
| chain | 6` |
| canopy | 6.75 Round |
| width | 22.50in |
| height | 21.00in |
| UPC | 756808037969 |
| SKU | Visu-CHC 5165MBK/G |