Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Coy |
| designer | Christopher Spitzmiller |
| weight | 10.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Table |
| finish | Blue |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Matte Sky Blue |
| manufacturer glass | 15 x 16 x 13 Linen |
| width | 18.25in |
| height | 31.50in |
| UPC | 756808089364 |
| SKU | Visu-CS 3611MSB-L |