Description
One Light Table Lamp from the Contemporary Balustrade collection in Alabaster finish
Contemporary Balustrade Table Lamp in Alabaster with Natural Paper Shade
Contemporary Balustrade Table Lamp in Alabaster with Natural Paper Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Contemporary Balustrade |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 24.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table |
| finish | Light |
| style | Traditional |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | Alabaster |
| manufacturer glass | 14" X 16" X 10.75" Natural Paper |
| width | 16.00in |
| height | 30.00in |
| UPC | 756808984706 |
| SKU | Visu-CHA 8646ALB-NP |