Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Colonne |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 12.00lb |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Green |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Moss Green |
| manufacturer glass | 13 x 17 x 10 Linen |
| width | 17.00in |
| height | 27.75in |
| UPC | 756808110044 |
| SKU | Visu-CHA 8605MGN-L |