Description
One Light Wall Sconce from the Clout collection in Bronze finish
Clout Tail Sconce in Bronze with Linen Shade
Clout Tail Sconce in Bronze with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Clout |
| designer | Barbara Barry |
| weight | 4.00lb |
| extension | 9.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Single Glass |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Bronze |
| manufacturer glass | 7 x 7.5 x 8 Linen |
| canopy | 4.75 Round |
| width | 7.50in |
| height | 19.25in |
| UPC | 756808038836 |
| SKU | Visu-BBL 2130BZ-L |