Description
One Light Floor Lamp from the Clemente collection in Plaster White finish
Clemente Floor Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass with White
Clemente Floor Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass with White
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Clemente |
| designer | AERIN |
| weight | 10.00lb |
| extension | 17.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Pharmacy-Floor |
| finish | Two-Tone |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Plaster White |
| manufacturer glass | White |
| width | 10.50in |
| height | 47.25in |
| length | 17.50in |
| UPC | 756808023665 |
| SKU | Visu-ARN 1010HAB-WHT |