Description
Two Light Floor Lamp from the Clarkson collection in Black and Brass finish
Clarkson Floor Lamp in Black with Linen Shades
Clarkson Floor Lamp in Black with Linen Shades
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Clarkson |
| designer | AERIN |
| weight | 12.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Black and Brass |
| manufacturer glass | 4.5 x 5.75 x 7.5 Linen |
| width | 12.00in |
| height | 58.25in |
| UPC | 756808027816 |
| SKU | Visu-ARN 1003BLK-L |