Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Chunky Swing Arm |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 7.00lb |
| extension | 25.75in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included Requires Smaller Outlet Box |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | 10 x 12 x 7.5 Linen |
| canopy | 4 x 5 Rectangle |
| width | 26.25in |
| height | 18.25in |
| UPC | 756808089173 |
| SKU | Visu-CHD 5106PN-L2 |