Description
One Light Table Lamp from the Chado collection in Polar Blue Crackle finish
Chado Large Table Lamp in Polar Blue Crackle with Linen Shade
Chado Large Table Lamp in Polar Blue Crackle with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Chado |
| designer | Barbara Barry |
| weight | 12.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Polar Blue Crackle |
| manufacturer glass | 15.25 x 15.75 x 13.5 Linen |
| width | 15.75in |
| height | 31.25in |
| UPC | 756808043274 |
| SKU | Visu-BBL 3601PBC-L |