Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Cawdor |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 6.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Candlestick Lamp |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Aged Iron |
| manufacturer glass | 6.5 x 9 x 8 Linen Square |
| width | 9.00in |
| height | 32.00in |
| UPC | 756808087711 |
| SKU | Visu-CHA 8315AI-L |