Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Caron |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 9.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Floor |
| finish | Brass - Antique |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Hand-Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | 16 x 16 X 17 Linen |
| width | 16.00in |
| height | 67.50in |
| UPC | 756808090506 |
| SKU | Visu-TOB 1153HAB-L |