Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Carmilla |
| designer | kate spade new york |
| weight | 13.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Table |
| finish | White |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Matte White |
| manufacturer glass | 14.5 x 14.5 x 11.5 Cream Linen |
| width | 14.50in |
| height | 28.00in |
| UPC | 756808049542 |
| SKU | Visu-KS 3630MWT-L |