Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Canto |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 22.00lb |
| extension | 24.50in |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Bronze and Brass |
| manufacturer glass | 15.75 x 17 x 8.5 Linen |
| width | 17.00in |
| height | 49.75in |
| length | 24.50in |
| UPC | 756808114608 |
| SKU | Visu-TOB 1350BZ/HAB-L |