Description
One Light Table Lamp from the Cannes Table collection in Gild finish
Cannes Table Lamp in Gild with Linen Shade
Cannes Table Lamp in Gild with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Cannes Table |
| designer | AERIN |
| weight | 13.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| notes | French Wired |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Gild |
| manufacturer glass | 17 x 17 x 12.5 Linen |
| width | 17.00in |
| height | 31.00in |
| UPC | 756808970556 |
| SKU | Visu-ARN 3100G-L |