Description
One Light Floor Lamp from the Candle Stick collection in Hand-Rubbed Antique Brass finish
Triple Swing Arm Floor Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass with Linen Shade
Triple Swing Arm Floor Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Candle Stick |
| designer | Visual Comfort |
| weight | 17.00lb |
| extension | 22.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Floor |
| finish | Brass - Antique |
| style | Traditional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Hand-Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | 7 x 11 x 8.5 Linen |
| width | 11.00in |
| height | 47.00in |
| length | 22.00in |
| UPC | 756808141826 |
| SKU | Visu-S 1200HAB-L |