Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Cabazon |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 21.00lb |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | UL Only Reactive Ceramic Glazes Will Vary in Color and Texture |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Natural Terracotta |
| manufacturer glass | 6 x 22 x 13.5 Linen |
| width | 22.00in |
| height | 29.75in |
| UPC | 756808136525 |
| SKU | Visu-CHA 8665NTC-L |