Description
Two Light Wall Sconce from the Boston collection in Antique Nickel finish
Boston Functional Double Light in Antique Nickel with White Glass
Boston Functional Double Light in Antique Nickel with White Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Boston |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 4.00lb |
| extension | 9.50in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Two Lights |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Antique Nickel |
| manufacturer glass | 2.25 x 5.75 x 4.5 White Glass Desk Shade |
| canopy | 4.5 Round |
| width | 14.50in |
| height | 9.00in |
| UPC | 756808988315 |
| SKU | Visu-SL 2932AN/SLEG-WG |