Description
One Light Wall Sconce from the Boston collection in Bronze finish
Boston Functional Single Light in Bronze with White Glass
Boston Functional Single Light in Bronze with White Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Boston |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 3.00lb |
| extension | 9.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Single Glass |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Bronze |
| manufacturer glass | 2.25 x 5.75 x 4.5 White Glass Desk Shade |
| canopy | 4.5 Round |
| width | 5.75in |
| height | 9.00in |
| UPC | 756808987240 |
| SKU | Visu-SL 2931BZ/SLEG-WG |