Description
LED Wall Sconce from the Bend collection in White finish
Bend Medium Square Light in White
Bend Medium Square Light in White
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Bend |
| designer | Peter Bristol |
| weight | 3.00lb |
| extension | 1.75in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 12.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Dedicated |
| light source | LED |
| lumens | 1000.00lm |
| notes | Requires Smaller Outlet Box |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | White |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | White |
| canopy | 4.5 x 4.75 Rectangle |
| width | 4.50in |
| height | 8.00in |
| UPC | 756808040655 |
| SKU | Visu-PB 2052WHT |