Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Avedon |
| designer | Marie Flanigan |
| weight | 12.00lb |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | White |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Plaster White Rattan |
| manufacturer glass | 12 x 23 x 14.5 Linen |
| width | 23.00in |
| height | 28.75in |
| UPC | 756808093132 |
| SKU | Visu-MF 3001PWR-L |