Description
Two Light Wall Sconce from the Adele collection in Polished Nickel with Clear Acrylic finish
Adele Small Sconce in Polished Nickel with Clear Acrylic
Adele Small Sconce in Polished Nickel with Clear Acrylic
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Adele |
| designer | Suzanne Kasler |
| weight | 9.00lb |
| extension | 5.00in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | C11 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Polished Nickel with Clear Acrylic |
| manufacturer glass | Clear Acrylic |
| canopy | 3.75 x 11.5 Rectangle |
| width | 7.00in |
| height | 24.00in |
| UPC | 756808931809 |
| SKU | Visu-SK 2404PN-CA |