Specifications
| brand | Visual Comfort Modern |
| collection | Tawa |
| designer | Sean Lavin |
| weight | 5.00lb |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 2.20W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Integrated |
| light source | LED |
| lumens | 137.00lm |
| color temp | 2700K |
| cri | 90 |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Brass |
| safety listing | ETL |
| title 20 | Yes |
| type | Accent Lamps |
| finish | Brass - Antique |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Hand Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | Alabaster |
| wire | 72 |
| width | 4.50in |
| height | 11.00in |
| length | 4.50in |
| UPC | 191963403431 |
| SKU | TECH-SLTB52927ALBHAB |