Description
LED Chandelier from the Linger collection in Natural Brass finish
The Linger 18-Light Chandelier by Sean Lavin for Tech Lighting is designed with 18 LED lights shaped by glass and acrylic cylinders illuminating in multiple directions. Available in modern finishes. Linger 18 Chandelier creates a beautiful statement piece for your dining room, living room and foyer. Complete your look with the Linger Chandeliers, Linear Suspension, Pendant and Wall Sconces. Lamping options are compatible with most dimmers. Refer to the Dimming Chart for more information.
The Linger 18-Light Chandelier by Sean Lavin for Tech Lighting is designed with 18 LED lights shaped by glass and acrylic cylinders illuminating in multiple directions. Available in modern finishes. Linger 18 Chandelier creates a beautiful statement piece for your dining room, living room and foyer. Complete your look with the Linger Chandeliers, Linear Suspension, Pendant and Wall Sconces. Lamping options are compatible with most dimmers. Refer to the Dimming Chart for more information.
Specifications
| brand | Visual Comfort Modern |
| collection | Linger |
| designer | Sean Lavin |
| weight | 22.00lb |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 18 |
| bulb wattage | 80.80W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Integrated |
| light source | LED |
| lumens | 6994.00lm |
| color temp | 3000K |
| cri | 90 |
| dimmable | Yes |
| bulb avg life | 50000 |
| voltage | 120.00V |
| material | Metal |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| title 24 | Yes |
| type | Glass Shade |
| finish | Brass |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Natural Brass |
| manufacturer glass | Glass |
| wire | 72 |
| rod | 60 |
| canopy | 5.2x5.2x4.9 |
| width | 42.80in |
| height | 27.10in |
| length | 42.80in |
| UPC | 191963133987 |
| SKU | TECH-700LNG18NB-LED930 |