Description
LED Pendant from the Crosby collection in Glossy Black/Natural Brass finish
The Crosby Medium Pendant by AvroKO for Tech Lighting blends the radiance of 1970's Italian flair, with a striking yet simple design. Distinctive to its musical delicacy, the glossy black metal armature yields to an elegant brass harp holding a glass globe dispersing light fluidly and illuminating any space with perfection.
The Crosby Medium Pendant by AvroKO for Tech Lighting blends the radiance of 1970's Italian flair, with a striking yet simple design. Distinctive to its musical delicacy, the glossy black metal armature yields to an elegant brass harp holding a glass globe dispersing light fluidly and illuminating any space with perfection.
Specifications
| brand | Visual Comfort Modern |
| collection | Crosby |
| designer | Avroko |
| weight | 19.50lb |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 3 |
| bulb wattage | 13.30W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Integrated |
| light source | LED |
| lumens | 1051.00lm |
| color temp | 2700K |
| cri | 90 |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Metal |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| title 24 | Yes |
| type | Glass Down |
| finish | Two-Tone |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Glossy Black/Natural Brass |
| manufacturer glass | Glass |
| wire | 72 |
| rod | 60 |
| canopy | 5.4x5.4x1 |
| width | 26.40in |
| height | 23.70in |
| length | 26.40in |
| UPC | 191963257379 |
| SKU | TECH-700TDCRBY3BNB-LED927 |