Description
One Light Outdoor Pendant from the Zephyr collection in Textured Black finish
The great outdoors gets a mid-century companion in Zephyr`s cool form. The dome shade features a dynamic combo of textured black and clear glass, leading to a tapered opening for easy maintenance. We recommend adding a globe bulb to fully embrace the MCM look. Available as a pendant, and wall sconce in two sizes.
The great outdoors gets a mid-century companion in Zephyr`s cool form. The dome shade features a dynamic combo of textured black and clear glass, leading to a tapered opening for easy maintenance. We recommend adding a globe bulb to fully embrace the MCM look. Available as a pendant, and wall sconce in two sizes.
Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Zephyr |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Aluminum And Stainless Steel |
| safety listing | UL |
| safety rating | Wet |
| type | Hanging |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Textured Black |
| manufacturer glass | Clear |
| chain | 72 |
| wire | 120`` |
| canopy | 4.75 |
| width | 9.50in |
| height | 15.00in |
| length | 9.50in |
| UPC | 782042409927 |
| SKU | TROY-F4510-TBK |