Description
Eight Light Outdoor Chandelier from the Sutton collection in Textured Black finish
A pair of rings form the circular silhouette of this stunning chandelier. Candlesticks around the circumference provide an abundance of bright, beautiful light. Also available as a wall sconce in Textured Black. The chandelier is available as a single or double tier in Champagne Silver Leaf or Textured Black. SKU F6233-TBK is exterior or interior, the rest of the family is interior only.
A pair of rings form the circular silhouette of this stunning chandelier. Candlesticks around the circumference provide an abundance of bright, beautiful light. Also available as a wall sconce in Textured Black. The chandelier is available as a single or double tier in Champagne Silver Leaf or Textured Black. SKU F6233-TBK is exterior or interior, the rest of the family is interior only.
Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Sutton |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 16.30lb |
| number of bulbs | 8 |
| bulb wattage | 8.00W |
| bulb type | E12 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Wet |
| type | Chandeliers |
| finish | Black |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Textured Black |
| manufacturer glass | Clear Borosilicate |
| wire | 144`` |
| canopy | 5.5 |
| width | 32.00in |
| height | 24.25in |
| length | 32.00in |
| UPC | 782042467705 |
| SKU | TROY-F6233-TBK |